کاربری سوپرمارکت
_

صنایع و کاربری

کاربری سوپرمارکت

پروژه های اجرا شده
محصولات مورد نیازتوضیحات

سوپر مارکت یک مغازه فروش انواع مواد خوراکی و آشامیدنی و برخی اقلام دیگر همچون تنقلات، محصولات لبنی مانند شیر، ماست، کره و برخی محصولات غیر خوراکی مثل مواد شوینده و لوازم بهداشتی و بعضا گوشت و مرغ و سایر مواد پروتینی می باشد. یکی از تفاوتهای اصلی سوپرمارکت با بقالی، دسترسی مستقیم مشتریان به کالاها ( بصورت سلف سرویس) می باشد. معمولا بیش از 80 درصد از کالاهای سوپرمارکت‌ها اقلام خوراکی هستند. اندازه سوپرمارکت‌ها از بقالی بزرگتر، ولی از هایپرمارکت‌ کوچکتر است. سوپرمارکت‌ها عمدتا در محله‌ها و در نزدیکی مناطق مسکونی وجود دارند تا دسترسی به آن‌ها راحت‌تر و سریعتر باشد.
در گذشته تهیه مواد غذایی و مایحتاج روزانه، به بقالی‌ها ختم می‌شد. سیستم کاری بقالی‌‌ها به این شکل بود که یک فروشنده جوابگوی مشتریان بود. مشتری اقلام مورد نیاز خود را از فروشنده درخواست می‌کرد و فروشنده نیز آنها را آماده کرده و هزینه را از مشتری دریافت می‌کرد.
اولین فروشگاه بقالی با ابعاد بزرگ که اقلام خود را به شکل عمده تهیه می‌کرد، توسط وینسنت آستور در سال 1915 در نیویورک تاسیس شد. او با سرمایه 750 هزار دلار یک فروشگاه با مساحت 50 در 40 متر خرید که در آن گوشت، میوه، لبنیات و گل می‌فروخت. هدف او جذب مشتریان از سراسر شهر بود، اما اتفاقی که افتاد کاملاً غیر منتظره بود. حتی همسایگان نزدیک نیز از او خرید نمی‌کردند و دو سال بعد این مغازه بسته شد. ایده فروشگاه سلف سرویس توسط کلارنس ساندرس ارایه شد. او در سال 1916 یک مغازه تاسیس کرد که خریداران، خودشان اقلام مورد نیاز را از قفسه‌های فروشگاه انتخاب می‌کردند. این ایده بسیار موفقیت آمیز بود به طوری که در مدت زمان کوتاهی چندین شعبه دیگر از مغازه وی تاسیس شد.
بسیاری معتقدند که اولین سوپر مارکت به شکل امروزی در آمریکا در سال 1930 توسط میشل کولن در زمینی به مساحت 560 متر مربع افتتاح شد. میشل کولن علاوه بر ایده سلف سرویس بودن مغازه،‌ ایده های دیگر همچون قسمت بندی فروشگاه و ایجاد پارکینگ برای مشتریان را نیز بدان افزود که بسیار موفقیت‌آمیز بود و از آن استقبال گردید به نحوی که طی 6 سال، 17 شعبه دیگر نیز افتتاح شد. پس از آن ایده راه اندازی این نوع از سوپر مارکت ‌ها به سراسر دنیا منتقل شد، بطوری که امروزه خرید از سوپر مارکت‌ها به امری عادی و روزمره تبدیل شده است.
تأسیس سوپر مارکت‌ در ایران به دهه چهل خورشیدی باز می‌گردد. در آن زمان با گسترش سوپرمارکت‌ها و مراکز فروشگاهی بزرگ در کشورهای پیشرفته، موج گسترش سوپرمارکت‌ها به ایران نیز رسید. در ابتدا مجوز تاسیس سوپرمارکت توسط شهرداری صادر می‌شد و سپس این مسولیت به اتاق اصناف سپرده شد. یکی از اولین سوپرمارکت‌هایی که در ایران تاسیس شد، سوپرمارکت سرچشمه در تهران بود.
یکی از موضوع‌های مهم در هر خانواده، سبد کالا‌های مصرفی است. بطور کلی سهم عمده هزینه هر خانوار شهری در ایران، پس از مسکن، متعلق به محصول‌های سوپرمارکتی تند مصرف یا همان FMCG است. به‌طور تقریبی ۷۵ درصد از درآمد هر خانواده شهری صرف این دو گروه می‌شود.
طبق آخرین سرشماری صورت گرفته در شهرهای بزرگ، حدود ۲۹% از خریدهای اصلی در بازار روزها و حدود ۲۳% از خریدها در سوپرمارکت های بزرگ و فروشگاههای زنجیره ای انجام می‌شود، در حالیکه 48 درصد از خریدهای خانوارها خصوصا در حوزه مواد غذایی و اقلام تند مصرف از طریق سوپر مارکت‌های کوچک و محلی صورت می‌گیرد.
آمار فوق به وضوح نقش مهم سوپرمارکتها را در برآورده نمودن نیازهای متنوع مشتریان و لزوم توجه هر چه بیشتر بدانها را به خوبی نشان می دهد.

به جرات می توان گفت با توجه به تعداد بسیار زیاد سوپرمارکتها و تنوع آنها به لحاظ ابعاد فروشگاه و نوع کالاهای قابل عرضه، چگونگی تجهیز آنها و نحوه بکارگیری قفسه های فروشگاهی نقش بسیار مهمی ایفا می نماید.
از آنجایی که سوپر مارکتها عمدتا از ابعاد متوسط و کوچکی برخوردارند و هدف اصلی آنها چیدمان حداکثری تمامی کالاها و اقلام مصرفی مورد نیاز مشتریان می باشد، نوع قفسه های فروشگاهی مورد استفاده، چگونگی استقرار و چیدمان قفسه ها در داخل فروشگاه و نحوه استفاده از تجهیزات و ملحقات تکمیلی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار می باشد. از سوی دیگر بهای تمام شده قفسه های فروشگاهی مورد نیاز و سایر هزینه های مرتبط نیز، از جمله موضوعات مهم و تاثیر گذار می باشد.
بر مبنای توضیحات فوق، لازم است تا انواع قفسه های فروشگاهی قابل استفاده در سوپرمارکتها در طرحها، ابعاد و رنگهای متنوع مد نظر قرار گیرد. ذکر این نکته ضروری به نظر می رسد که نوع قفسه های فروشگاهی مورد نیاز در سوپر مارکتها عمدتا شبیه قفسه های استفاده شده در فروشگاههای زنجیره ای و هایپر مارکتها می باشد با این تفاوت که به لحاظ طراحی، ابعاد و نوع مواد اولیه مصرفی با تغییرات اندکی مواجه شده است.

جستجوی پیشرفته

Search
Generic filters
Search
Generic filters
Search
Generic filters

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!