صنعت آرایشی و بهداشتی
_

صنایع و کاربری

صنعت آرایشی و بهداشتی

پروژه های اجرا شدهمحصولات مورد نیازتوضیحات

قفسه بندی انبار در صنعت آرایشی و بهداشتی

محصولات آرایشی و بهداشتی نقش های متنوع و مهمی را در تاریخ بشر ایفا کرده اند. مواد آرایشی رنگی برای آماده سازی جهت جبهه های جنگ، افزایش هیجان در مجالس خواستگاری و آراستن مردگان قبل از دفن استفاده شده است. محصولات مراقبت از پوست از اعمال مذهبی گرفته تا سلامتی مردم عادی، تأثیر داشته است.
هنر آرایش صورت و بدن، برای نخستین بار در تاریخ، توسط مردان ابداع شد. انسان‌های اولیه اولین مردمی بودند که از رنگ سرخ استفاده می‌کردند و استخوان‌های مردگان خود را رنگ می‌زدند. آن‌ها با همین رنگ، صورت و بدن خود را هم آرایش می‌کردند.

تاریخچه لوازم آرایشی

تاریخچه لوازم آرایشی به حدود ۷۰۰۰ سال پیش بازمی‌گردد، طی قرن‌ها زنان از خاکستر کبریت‌های سوخته به عنوان سایه چشم، از میوه‌ها به خصوص توت فرنگی به عنوان رژ لب و مداد لب استفاده می‌کردند. در تاریخ آمده‌است که زنان مصر از اولین زنانی بوده‌اند که آرایش می کردند.
با آغاز جنگ‌های صلیبی مجددا استفاده از محصولات آرایشی و بهداشتی رونق گرفت و در شمال اروپا رایج شد.
در قرن چهارده آرایش و مراقبت از پوست مو بیشتر مختص نجیب‌زادگان بود اما در قرن ۱۸ رواج عمومی پیدا کرد. در این دوران همچنان از مواد سمی برای آرایش استفاده می‌شد و میزان سرب مواد آرایشی بالا بود.
در قرن ۲۰ و ۲۱ میلادی با صنعتی شدن جوامع و به وجود آمدن کارخانجات گوناگون، نحوه تولید و فرمولاسیون مواد آرایشی تغییر کرد. با پیشرفت علم دانشمندان سعی کردند مواد سمی مورد استفاده را با مواد طبیعی‌تر یا مواد غیر سمی شیمیایی جایگزین کنند و از سوی دیگر شرکتها با تبلیغات مداوم، تلاش نمودند روز به روز بر تعداد طرفداران و مصرف‌کنندگان مواد آرایشی بیافزایند.
تولید لوازم آرایشی در جهان تحت سلطه تعداد اندکی ابر شرکت چندملیتی است که از اوایل قرن ۲۰ میلادی پدید آمده‌اند، اما توزیع و فروش لوازم آرایشی در طیف وسیعی از مشاغل گسترش یافته ‌است. بزرگترین شرکت‌های تولید لوازم آرایشی و بهداشتی در دنیا شرکتهای لورئال، پروکتر اند گمبل، یونیلیور، شیسیدو و استه لودر هستند.
امروزه حجم گردش مالی صنعت زیبایی جهان معادل ۵۳۲ میلیارد دلار می باشد. در حال حاضر بزرگترین بازار آرایشی جهان با سهم حدود 20 درصدی در اختیار ایالات متحده می باشد و پس از آن کشور چین با 13 درصد و ژاپن با سهم 8 درصد در رتبه های دوم و سوم قرار گرفته اند. اگرچه پیش بینی های رشد متفاوت است، اما اکثر تحلیلگران بر این باورند که این صنعت با نرخ رشد سالانه 5 الی 7 درصدی مواجه بوده و تا سال ۲۰۲۵ گردش مالی آن بالغ بر ۸۰۰ میلیارد دلار خواهد بود.
در حال حاضر ایران، هفتمین کشور مصرف‌کننده لوزام آرایشی در دنیا و دومین کشور خاورمیانه پس از عربستان سعودی است. ارزش سالانه تجارت این لوازم در ایران، بطور تقریبی یک میلیارد دلار به صورت واردات رسمی و دو میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار به شکل قاچاق است.
بر اساس یک نظر سنجی آماری صورت گرفته از زنان شاغل بالای 15 سال، آنها 30 درصد از درآمد خود را برای محصولات آرایشی و بهداشتی و همچنین محصولات مراقبت از بدن صرف می کردند.
علاوه بر این، تقریبا 5.4 درصد از درآمد سالانه خانواده های ایرانی صرف خرید محصولات آرایشی و بهداشتی و محصولات مراقبت از پوست می شود. با این احتساب، ایران ۲ برابر بیشتر از ایتالیا و ۳ برابر بیشتر از انگلیس و آلمان برای محصولات آرایشی و بهداشتی هزینه می کند.
متاسفانه در بخش تولید محصولات آرایشی و بهداشتی، ایران عملکرد ضعیفی دارد. ایران فقط حدود 20 درصد از مواد آرایشی را تولید می کند و بخش عمده ای از محصولات آرایشی از امارات، ترکیه و سایر کشورها وارد می شود و از این لحاظ ایران یک کشور مصرف کننده محسوب می گردد.
لوازم آرایشی و بهداشتی گستره وسیعی دارد و از تنوع بسیار زیادی برخوردار می باشد، از مرحله تولید تا مرحله توزیع و پخش و همچنین فروشگاههای عرضه کننده، سازمانها و شرکتهای مختلفی را در بر می گیرد. ماهیت کالاها و محصولات تولیدی در این صنعت به گونه ای است که بکارگیری انواع سیستمهای قفسه بندی در مراحل مختلف زنجیره تامین این صنعت اجتناب ناپذیر می باشد. بطور کلی می توان مقوله نگهداری و

قفسه بندی و چیدمان کالا در این صنعت را در 4 حوزه اصلی طبقه بندی نمود:

  • حوزه تولید
  • حوزه واردات
  • حوزه پخش و توزیع
  • حوزه فروش
    هر کدام از حوزه های فوق الذکر مستلزم بکارگیری انواع خاصی از سیستم های قفسه بندی و قفسه های فروشگاهی مورد نیاز هستند.
    با توجه به تنوع محصولات، گردش بالای مالی این صنعت و تعدد صنایع، شرکتها و فروشگاههای مرتبط، لازم است تا توجه ویژه ای به مقوله لجستیک صنعت آرایشی و بهداشتی شود و تمامی جوانب آن مدنظر قرار گیرد. ضمن آنکه سهم بسزایی از صنعت لجستیک در این حوزه، ارتباط مستقیمی با فروشگاه های عرضه کننده محصولات آرایشی و بهداشتی در سطح کشور دارند.

جستجوی پیشرفته

Search
Generic filters
Search
Generic filters
Search
Generic filters

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!