صنعت بازگانی
_

صنایع و کاربری

صنعت بازرگانی

پروژه های اجرا شده
محصولات مورد نیازتوضیحات


به داد و ستد کالا یا خدمات دارای ارزش میان شخص حقیقی یا حقوقی بازرگانی گفته می شود. بعبارت دیگر هرگونه عملی (قابل سنجش و قابل اندازه گیری مادی) که اشخاص در مقابل کالا یا خدمتی، کالا یا خدمتی دیگر را دریافت نمایند و هر دو طرف به این عمل راضی باشند؛ بازرگانی گفته می شود.
از دیدگاه کلان و ملی، بازرگانی (Commerce) سامانه یا محیطی است که بر چشم‌انداز کسب ‌و کار یک اقتصاد یا ‌دولت تأثیر می‌گذارد. در حالی که کسب‌ و کار (سوداگری) به فعالیت‌های ارزش‌آفرین یک سازمان به منظور کسب سود اشاره دارد، بازرگانی به معنای کل سامانه اقتصاد است که محیطی برای تجارت تشکیل می‌دهد. از سوی دیگر می‌توان از آن تحت عنوان دومین جزء کسب ‌و کار یاد کرد که شامل همه فعالیت‌ها، عملکردها و مؤسسات درگیر در انتقال کالا از تولیدکننده به مصرف‌کننده می‌باشد. بازرگانی ساز و کاری است که هسته اصلی سرمایه داری را تشکیل می دهد.
عموما فعالیتهای بازرگانی را می توان به سه نوع اصلی تقسیم بندی نمود که در ذیل بدانها اشاره می گردد:
1 -بازرگاني داخلي: شامل داد و ستد کالا و خدمات بين ساکنان يک کشور است.
2 -بازرگاني خارجي: شامل داد و ستد کالا و خدمات و نيز نقل و انتقال مالي بين يک کشور با کشورهاي ديگر می باشد.
3 -بازرگاني منطقه‌ای: نوع خاصي از بازرگاني خارجي است که در آن دو يا چند کشور در يک منطقه جغرافيايي معين به منظور دستيابي به هدف‌هاي مشخصي در زمينه بازرگاني همکاري مي‌کنند و براي یکديگر امتيازها و تسهيلات خاصی را در نظر مي‌گيرند.
در یک تعریف ساده و جامع می توان گفت فعالیت اصلی یک شرکت بازرگانی انجام امورات مربوط به فعالیت‌های تجاری و بازرگانی در داخل و یا خارج از کشور می باشد.
عمده‌ترین فعالیتهای شرکتهای بازرگانی عبارتند از:
خرید و فروش کالا و خدمات در سطح داخلی
توزیع و پخش
انجام امورات مربوط به واردات کالا و صادرات کالا در سطح بین‌المللی
ترخیص کالا
شرکت در نمایشگاه‌ها و همایش‌های داخلی و خارجی به‌منظور جذب مشتریان بیشتر
ارسال کالا به مشتریان خود از راه خطوط دریایی و هوایی
پشتیبانی از مشتریان کوچک و بزرگ برای دست‌یابی به اهداف بلندمدت خود
بر اساس ماده ۲۲۰ قانون تجارت، هر شرکت بازرگانی که بتواند تمامی فعالیت‌های خود را در راستای اهداف تجاری بلندمدت به انجام رسانده و موجبات رضایت و استقبال مشتریان خود را چه در داخل کشور و چه در سطح بین‌المللی جلب نماید بعنوان شرکت بازرگانی معتبر شناخته می‌شود. ازجمله انواع شرکت‌های بازرگانی معتبر می توان به موارد زیر اشاره نمود:
شرکت‌های تجاری داخلی
شرکت‌های تجاری خارجی
شرکت‌های فرعی
شرکت‌های دارای امتیاز
کسبه جزئی
شرکت‌ها و مؤسسات غیرتجاری
در دنیای مدرنیته امروز که پیشرفت فناوری و دانش بشریت وارد عرصه تجارت نیز شده است گونه های متنوع و جدیدی از انواع شرکت‌های بازرگانی معتبر با بهره‌مندی از استانداردها و الزامات نوین بازرگانی پا به عرصه وجود گذاشته اند که سهم بسزایی در پیشبرد اهداف اقتصادی یک کشور دارند.
با توجه به نوع فعالیت شرکتهای بازرگانی و تنوع فراوان آنها، می توان استنباط نمود که حجم بسیار زیادی از انواع کالاها، محصولات و مواد اولیه در ابعاد و شکلهای گوناگون از طریق این شرکتها مورد داد و ستد قرار می گیرد. در واقع با توجه به نیاز مشتریان داخلی و خارجی و بر مبنای الزامات اقتصادی و سیاسی هر کشور، طیف بسیار گسترده ای از کالاها بواسطه شرکتهای بازرگانی تامین می گردد.
توضیحات فوق نشاندهنده اهمیت لجستیک و موضوع انبارداری در شرکتهای بازرگانی می باشد. تنوع کالاهای موجود، ابعاد و اشکال مختلف کالا، بسته بندی های متنوع از یک طرف و لزوم ذخیره سازی بسیاری از کالاها قبل از تحویل به مشتریان نهایی از طرف دیگر، شرکتهای بازرگانی را ملزم به استفاده از انواع سیستمهای قفسه بندی جهت نگهداری کالاهای خود نموده است.
استفاده بهینه از فضای انبار و بکارگیری سیستمهای قفسه بندی مناسب کمک شایانی به شرکتهای بازرگانی می نماید تا کالاهای خود را تحت مناسبترین شرایط به مشتریان مد نظر تحویل دهند.
لازم به ذکر است با توجه به تنوع کالاها و محصولات شرکتهای بازرگانی، می توان گفت تقریبا تمامی گروههای قفسه بندی جهت تجهیز انبارهای این شرکتها قابلیت اجرا و پیاده سازی را دارد.

جستجوی پیشرفته

Search
Generic filters
Search
Generic filters
Search
Generic filters

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!