کاربری فروشگاه زنجیره ای
_

صنایع و کاربری

کاربری فروشگاه زنجیره ای

پروژه های اجرا شدهمحصولات مورد نیازتوضیحات

فروشگاه‌های زنجیره‌ای مجموعه فروشگاه‌هایی هستند که با استفاده از مدیریت مرکزی و تحت نام تجاری واحد، کسب ‌و‌ کار خود را راه می‌اندازند و معمولا روش‌های تجاری و شیوه‌های مدیریتی آنها مطابق با استانداردهای جهانی است. بطور کلی شعبه های فروشگاههای زنجیره ای در سطح یک شهر، کشور یا کشورهای مختلف پراکنده بوده و عموما گروه محصولات مشابه یا هم خانواده را ارائه می‌ نمایند.

تاریخچه تاسیس فروشگاه های بزرگ به قرن هجدهم میلادی برمی گردد. در واقع اولین فروشگاه بزرگ و چندمنظوره در سال 1792 توسط هنری وارتون اسمیت و همسرش در لندن پایه گذاری شد. پس از آن در سال 1852 بازرگانی به نام آریستید بوسکیو یک واحد خرده فروشی بزرگ را به نام بن مارشه، برای فروش اجناس خرازی و پارچه، راه اندازی کرد.

در سال ۱۸۵۹ اولین شعبه فروشگاه‌های زنجیره‌ای A&P در آمریکا افتتاح شد. بیست سال پس از آن یعنی در سال ۱۸۷۹ میلادی اولین فروشگاه عرضه اقلام متنوع در نیویورک گشایش یافت. به هر حال فروشگاه‌های زنجیره‌ای از دهه 1920 کار خود را بصورت جدی در آمریکا آغاز کردند و در دهه 1930 به یک جایگاه ثابت دست یافتند. به مرور زمان روند تاسیس و توسعه فروشگاه های زنجیره ای در امریکا آن چنان سرعت گرفت که در سال 1929، در حدود 22 درصد از کل خرده فروشی در کشور آمریکا، توسط فروشگاه های زنجیره ای انجام می پذیرفت. در سال 1997 بیش از 60 درصد خرده فروشی در آمریکا به وسیله فروشگاه های زنجیره ای انجام می گرفت که این روند سال به سال رو به افزایش است.

وال‌مارت، بزرگ‌ترین فروشگاه زنجیره‌ای جهان، یک شرکت چند ملیتی در آمریکاست که در سال 1962 توسط سام والتون تاسیس شد. این شرکت زنجیره‌ای در حال حاضر بیش از 11500 فروشگاه در 28 کشور جهان دارد و تقریبا 260میلیون مشتری را در فروشگاه‌های خود حفظ کرده است. در سال ۲۰۰۴ میلادی، فروشگاه‌های زنجیره ای وال‌ مارت بعنوان بزرگ‌ترین و سرمایه‌دارترین فروشگاه‌ زنجیره‌ای جهان شناخته شد. در سال 2015، فروش خالص این کمپانی بزرگ بالغ بر 484.4 میلیارد دلار بوده است، همچنین وال‌مارت حدود 2.2 میلیون نفر را در سراسر جهان استخدام کرده که تنها 1.4میلیون نفر از این نفرات در آمریکا زندگی می کنند.

در سال ۱۳۳۲ شمسی (۱۹۵۳ میلادی) نخستین شعبه از فروشگاه زنجیره‌ای در ایران به نام فروشگاه‌های زنجیره‌ای شهر و روستا توسط دولت و زیرنظر آلمانی‌ها تاسیس شد. بدنبال آن در سال ۱۳۳۸ فروشگاه بزرگ فردوسی و در سال ۱۳۴۰ فروشگاه‌های زنجیره‌ای ایران توسط برادران کاشانی، فروشگاه‌های صنعت نفت توسط شرکت نفت، فروشگاه اتکا و سپه توسط ارتش و در سال ۱۳۴۸ فروشگاه طبقاتی کوروش که بعد از انقلاب به فروشگاه قدس تغییر نام پیدا کرد، یکی پس از دیگری افتتاح شدند که در همان زمان تاثیر چشمگیری در تغییر نگرش تولید کالاهای جدید و روش‌های بازاریابی و اقتصاد در کشور داشتند، البته بعد از انقلاب اسلامی ایران و با شروع جنگ تحمیلی این فروشگاه‌ها یکی پس از دیگری ماهیت اصلی خود را از دست دادند و عموما به فروشگاههایی جهت عرضه کالاهای بی‌کیفیت و ارزانقیمت که تنها مزیت آنها ارزان‌فروشی برخی کالاهای خاص بود، تبدیل شدند. با پایان جنگ تحمیلی و در سال ۱۳۷۲ نخستین شعبه فروشگاه شهروند با سرمایه‌گذاری شهرداری تهران آغاز به کار کرد و به‌دنبال آن فروشگاه‌های زنجیره‌ای کوثر و رفاه و شرکت‌های تعاونی مصرف کارگری و کارمندی در سازمان‌ها و ارگان‌ها که همگی با سرمایه‌گذاری بخش‌های دولتی ایجاد می‌شدند دور جدیدی از این صنعت را با مدیریت و نگرش دولتی آغاز کردند. نخستین فروشگاه زنجیره‌ای بین‌المللی با سرمایه‌گذاری خارجی که در تهران با نام هایپراستار در سال ۸۸ آغاز به کار کرد در مدت زمان کوتاهی توانست با ارائه خدمات مناسب به مشتری و ایجاد فضایی جدید در عرضه کالا نه تنها مخاطبین زیادی را جذب کند بلکه باعث تشویق بخش خصوصی شود تا در این حوزه، سرمایه‌گذاری‌های مناسبی را انجام دهد. به مرور زمان نسل نوینی از فروشگاههای زنجیره ای تخفیفی با رویکرد و استراتژیهای جدید فروش پا به عرصه وجود نهادند که سردمدار این مدل از فروشگاهها، فروشگاههای زنجیره ای افق کوروش بود که اولین فروشگاه تخفیف محور خود را در سال 1392 افتتاح نمود و در حال حاضر بیش از 2000 شعبه در سراسر کشور دارد. پس از آن فروشگاههای دیگر همچون جانبو، اوشانک (هفت)، وین مارکت و … نیز با همین سبک و سیاق فعالیت خود را آغاز کردند.

دلیل اصلی اقبال فروشگاه‌های زنجیره‌ای صرفا تنوع زیاد کالا و خدمات قابل ارائه نیست، بلکه قیمت‌های نسبتاٌ پائین کالاها در این فروشگاه‌ها نیز موجب استقبال مصرف‌کنندگان از خرید در این فروشگاه‌ها گردیده است. از عوامل دیگری که موجب موفقیت فروشگاه‌های زنجیره‌ای شده است امکان گردش خریداران در سطح فروشگاه و خرید کالا با تنوعهای گوناگون و حق انتخاب بالا و البته عدم تمایز بین خریداران می باشد که این امر استقبال اقشار و طبقات متوسط و پایین جامعه را به دنبال داشته است.

لازم به ذکر است برخی از فروشگاه‌های زنجیره‌ای در تمام گروههای کالایی مشغول به فعالیت بوده و برخی دیگر در گروههای کالایی خاص فعالیت می نمایند. بر مبنای آمارهای بدست آمده، در حال حاضر 23 درصد از سهم خرید مردم در شهرهای بزرگ ایران از طریق فروشگاههای زنجیره ای انجام می پذیرد که این موضوع لزوم توجه هر چه بیشتر به این صنعت را نشان می دهد.

یکی از نکات بسیار مهم و حیاتی در رابطه با فروشگاههای زنجیره ای، نحوه تجهیز آنها و استفاده از انواع قفسه فروشگاهی مناسب می باشد تا امکان چیدمان و نمایش مطلوب کالاها را به بهترین شکل ممکن فراهم سازد. تنوع فراوان کالاها، ابعاد و وزن آنها، شکل بسته بندی، نحوه چیدمان و نمایش آنها از جمله عواملی هستند که در طراحی قفسه های فروشگاهی می بایست مدنظر قرار گیرد، البته نحوه استقرار قفسه ها در فروشگاه (Layout) ، نحوه دسترسی مشتریان به کالاها، تجهیزات و ملحقات تکمیلی نیز نقش انکارناپذیری در افزایش قابلیتهای یک فروشگاه زنجیره ای خواهند داشت.

ماهیت شعب فروشگاههای زنجیره ای، استراتژی و سیاستهای فروش، نوع کالاها و اقلام قابل ارائه و بسیاری از موضوعات مرتبط دیگر از جمله مولفه هایی هستند که در طراحی و چیدمان قفسه های فروشگاهی تاثیرگذار می باشند.

جستجوی پیشرفته

Search
Generic filters
Search
Generic filters
Search
Generic filters

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!