صنعت ساختمان
_

صنایع و کاربری

صنعت ساختمان

پروژه های اجرا شده
محصولات مورد نیازتوضیحات

از زمان پیدایش بشر امروزی تا کنون، انسانها به دنبال یافتن یک مکان امن یا سرپناه برای زندگی خود بوده اند. بر همین مبنا هم صنعت ساختمان‌سازی به عنوان یک صنعت مهم و قابل توجه همواره در تمامی کشورها مطرح بوده است. اگرچه پیشرفت این صنعت در ادوار گذشته بسیار کند بوده و با موانع زیادی در جهت رشد خود مواجه بوده است اما امروزه با ورود فناوریهای نوین به این صنعت، رشد آن افزایش چشمگیری داشته و ساخت و سازها بسیار سریع‌تر از گذشته انجام می گیرد که این موضوع به نوبه خود موجب افزایش بهره وری در این صنعت گردیده است.
در یک تعریف عمومی می توان گفت ساختمان یا بنا سازه ای است که جهت سکونت و یا کار از آن استفاده می شود، بعبارت دیگر هر سازه ای را می توان ساختمان نامید.
ساختمان‌ها بناهایی ساخته شده از گچ و آجر و سیمان یا دیگر مصالح هستند که به چند دسته سنتی، مدرن، آسمان خراش و برج‌ها دسته‌بندی می‌شوند.
در یک طبقه بندی دیگر، ساختمان ها بر اساس اهمیت و کاربرد به چهار گروه اصلی تقسیم بندی می شوند که عبارتند از:
گروه اول: ساختمانهایی با اهمیت بسیار زیاد
مانند: مراکز آتش نشانی، بیمارستان ها، مخابرات، نیروگاهها، برج های مراقبت،تاسیسات آب رسانی، مراکز کمک رسانی، رادیو و تلویزیون، تاسیسات نظامی و …
گروه دوم: ساختمانهای با اهمیت زیاد، که این ساختمان ها خود به سه دسته مجزا تقسیم می شوند:
الف) آن دسته از ساختمان هایی که خرابی ناشی از آن موجب بروز تلفات جانی و مالی زیادی می شود مانند: فروشگاه های بزرگ، مدارس، سینماها، اماکن عمومی و …
ب) آن دسته از ساختمان هایی که خرابی آنها باعث از دست رفتن ثروت ملی می شود مانند: مراکز نگهداری اسناد و مدارک ملی، موزه ها و …
ج) آن دسته از ساختمان هایی که در صورت عدم طراحی و ساخت صحیح و اصولی، ویرانی یا خرابی آنها موجب آتش سوزی و آلودگی محیط زیست می شود، همانند: مراکز سوخت رسانی، پالایشگاه ها و …
گروه سوم: ساختمان های با اهمیت متوسط
این دسته شامل همه ساختمان های مشمول آیین نامه استاندارد ساختمانی به استثتای ساختمان های اعلام شده در سه گروه دیگر می گردد، مانند هتلها، پارکینگ های چند طبقه، کارگاهها، ساختمان های صنعتی، ساختمان های مسکونی، اداری، تجاری و …
گروه چهارم: ساختمان های با اهمیت کم
این گروه از ساختمان ها نیز شامل دو دسته می شود که دسته اول مربوط به ساختمان هایی است که خسارات نسبتا کمی از خرابی آنها ایجاد می شود و احتمال بروز تلفات انسانی در آنها کم است مثل سالنهای نگهداری دام و انبارهای کشاورزی. دسته دوم هم ساختمان های موقتی هستند که زمان بهره برداری از آنها کمتر از دو سال می باشد.
از آنجایی که صنعت ساختمان صنعتی است که با یکی از نیازهای اساسی بشر که همانا نیاز به مسکن و ساختمان است، روبرو می باشد، مشاغل مربوط به این صنعت از مهم‌ترین بخش‌های اقتصادی کشور به شمار می‌رود و بطور تقریبی ۲۰ درصد از تولید ناخالص داخلی کشور وابسته به این صنعت می باشد. البته این مقدار در شرایط مختلف اقتصادی و دوران رونق یا رکود می تواند متفاوت باشد. امروزه صنعت ساختمان‌سازی تبدیل به یک صنعت پربازده شده و اشتغال‌زایی زیادی به همراه دارد. برخلاف حوزه‌های دیگر کاری، مشاغل ساختمانی از آن دسته مشاغلی هستند که حتی در شرایط رکود اقتصادی هم رشد چشم‌گیری دارند و در کنار روند رو به افزایشی که دارند شغل های طولانی مدت و نسبتا پایداری برای جویندگان کار به حساب می آیند.
در یک تقسیم بندی کلی می توان مشاغل صنعت ساختمان را در 15 گروه اصلی دسته بندی نمود که برخی از مهمترین آنها عبارتند از: مصالح ساختمانی ، دکوراسیون داخلی، تاسیسات ساختمان، ماشین آلات ساختمانی، سازه های پیش ساخته ، درب و پنجره ، کاشی و سرامیک ، شیشه ساختمان ، سنگ ساختمان ، نمای ساختمان و … البته برخی از این بخشها همچون کاشی و سرامیک به تنهایی خود یک صنعت مهم و قابل توجه محسوب می گردند که از جایگاه مهم و پر اهمیتی در کشور برخوردارند.
وجود صنایع مختلف و متعدد دیگر که وابستگی مستقیمی به صنعت ساختمان دارند، موجب گردیده است تا موضوع لجستیک و انبارداری در این صنعت دارای اهمیت ویژه ای باشد.
به جرات می توان گفت با توجه به تنوع بسیار زیاد کالاهای مورد نیاز در صنعت ساختمان از لحاظ، شکل، ابعاد، وزن و نوع بسته بندی، تقریبا تمامی گروههای قفسه بندی جهت استفاده در این صنعت کاربرد دارد. البته نوع قفسه بندی و مشخصات کاربردی آن، موضوعی است که با توجه به ابعاد انبار و نوع کالاهایی که قرار است در آن نگهداری شود، مشخص می گردد.

جستجوی پیشرفته

Search
Generic filters
Search
Generic filters
Search
Generic filters

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!