صنعت بانک و بیمه
_

صنایع و کاربری

صنعت بانک و بیمه

پروژه های اجرا شده

بیمه رازی
بانک ملت زاهدان
بانک سپه
توسعه فناوري اطلاعات خوارزمي
بانک صنعت
آسان پرداخت
تعاوني اعتباري ثامن الائمه
بانک کشاورزي
داده ورزي فراديس البرز
موسسه عسگريه
بانک کشاورزي
شرکت توسعه خدمات آدونيس
بانک سامان

محصولات مورد نیازتوضیحات

صنعت بانک و صنعت بیمه بعنوان دو رکن اساسی و مهم، نقش حیاتی و انکارناپذیری در توسعه اقتصادی کشورها دارند. آغاز بکار این دو صنعت در ایران، به دهه ها پیش باز می گردد که موجب بروز تغییر و تحولات اساسی در بسیاری از حوزه های مالی و اقتصادی گردید.
صنعت بیمه در ایران از سال 1314 شمسی عملا شروع بکار نمود. در این سال دو مؤسسه روسی به نام‌های “نادژدا” و “قفقاز مرکوری” فعالیت خود را آغاز کردند. پس از شروع به کار این دو مؤسسه، تقریبا ۱۳ شرکت خارجی دیگر نیز در بازار بیمه کشور فعالیت خود را شروع نمودند. ایده تشکیل یک شرکت بیمه ایرانی در سال ۱۳۱۰ توسط فردی ایرانی به نام دکتر الکساندر آقایان (که سابقه فعالیت در شرکت بیمه روسی نادژدا را داشت) به علی اکبر داور، وزیر مالیه وقت مطرح شد و در ۱۵ آبان سال ۱۳۱۴، شرکت سهامی بیمه ایران با سرمایه دو میلیون تومان به عنوان اولین شرکت ایرانی بیمه تأسیس شد. علی اکبر داور در این روز، پس از سخنرانی کوتاهی که در افتتاحیه این شرکت داشت، منزل مسکونی خود را تحت پوشش بیمه آتش‌سوزی درآورد و اولین بیمه‌نامه صادره ایرانی، در همین روز به نام وی ثبت شد.
در حال حاضر نزدیک به 30 شرکت مختلف بیمه ای در ایران در حال فعالیت می باشد که هر کدام از این شرکتها بسته به حجم فعالیت و میزان گردش مالی، دارای تعداد مختلفی شعبه و دفاتر نمایندگی می باشند که تعداد آنها روز به روز در حال افزایش می باشد.
صنعت بانکداری نیز در ایران، بصورت رسمی بوسیله خارجیها شروع بکار نمود. نخستین بانک خارجی که در ایران اقدام به تاسیس شعبه نمود، بانک “شرق جدید” در سال 1266 شمسی بود، پس از آن با تاسیس بانک شاهنشاهی ایران، بعنوان اولین بانک دولتی ایرانی، عرصه جدیدی از این صنعت به منصه ظهور گذاشه شد. بانک شاهنشاهی ایران در سال ۱۲۶۷ هجری شمسی توسط بارون جولیوس دو رویتر، مؤسس خبرگزاری رویتر تأسیس شد.
بانک ملی ایران در سال 1306 به دستور رضا شاه تشکیل شد، که هم اکنون بعنوان بزرگترین بانک دولتی در کشور مشغول به فعالیت می باشد. پس از آن به مرور بانکهای دیگر نیز تاسیس گردیدند که این موضوع بعد از انقلاب اسلامی و در دوران حکومت جمهوری اسلامی، با شروع به کار بانکهای خصوصی وارد مرحله جدیدی گردید و موجب شد تا علاوه بر رونق هرچه بیشتر این صنعت، شکل متفاوت تری از خدمات بانکداری ارائه گردد.
در حال حاضر نزدیک به 39 بانک دولتی، خصوصی و موسسه مالی- اعتباری در کشور مشغول به فعالیت می باشند که از طریق 24000 شعبه در نقاط مختلف کشور، خدمات مورد نیاز را به مردم ارائه می دهند.
با نگاهی اجمالی به توضیحات و آمارهای مذکور، براحتی به اهمیت بالای صنعت بانکداری و بیمه در کشور واقف می شویم. نفرات شاغل در این دو صنعت، تعداد شعب ارائه دهنده خدمات، میزان گردش مالی، حجم بسیار زیاد اسناد و مدارک و ملزومات مورد نیاز، موجب گردیده است تا رویکرد جدیدی از موضوع لجستیک و انبارداری در این دو صنعت مطرح گردد.
یکی از معضلات اساسی و بسیار مهم در هر دو صنعت بانکداری و بیمه، بایگانی مدارک و مستندات و نحوه دسترسی بدانها می باشد. حجم بسیار زیاد اسناد و مدارک، محل و کیفیت نگهداری آنها، لزوم دسترسی سریع و آنی در کنار حفظ امنیت مدارک، از جمله موضوعات مهمی می باشد که لازم است در رابطه با موضوع بایگانی مورد توجه قرار گیرد. البته نگهداری اقلام و ملزومات اداری نیز از دیگر مواردی می باشد که عموما در صنعت بانکداری و بیمه بصورت خاص مدنظر قرار می گیرد.
با توجه به اهمیت موضوع بایگانی اسناد و مدارک و لزوم توجه ویژه بدان، سیستمهای مختلف بایگانی جهت نگهداری و ذخیره سازی آنها طراحی و ساخته شده است. نظر به اهمیت اسناد و مدارک، حجم بایگانی و سطح دسترسی مورد نیاز، طرحهای مختلفی قابل ارائه می باشد، ضمن آنکه برخی از قفسه ها و سیستمهای بایگانی با توجه به قابلیتهایی که دارند، کمک شایانی به افزایش سطح مکانیزاسیون مد نظر در روشها و فرآیندهای بایگانی می نمایند.

جستجوی پیشرفته

Search
Generic filters
Search
Generic filters
Search
Generic filters

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!