تاریخچه مدیریت علمی در سازمان ها

از زمان پيدايش مكتب مديريت علمی، تيلور در اوايل قرن بيستم تا دهه كنونی نظريه‌ها و اصول بسياری در باب مديريت و سازمان ها مطرح گرديده که تمرکز قسمت عمده ای از این نظریه ها بر کاهش بهای تمام شده و افزایش سودآوری سازمان ها با تاکید بر بهره وری می باشد.
با اندکی تامل در مورد مباحث و تئوری های مطرح شده خصوصا در سال های اخير به اين نكته مهم می‌رسيم كه در شرایط کنونی سازمان هایی می توانند موفق تر عمل کنند که بتوانند تمامی عوامل کلیدی مجموعه خود را به نحو مطلوب و یکپارچه مدیریت نموده و با حذف هزینه های مازاد و کاهش بهای تمام شده، مزیت رقابتی مناسبی را در بازار جهانی کسب نمایند.

در همین راستا می‌توان گفت یکی از عوامل کلیدی و تاثیرگذار در هر سازمانی زنجيره تامين آن سازمان می باشد. بدون شک مدیریت صحیح زنجیره تامین و توجه ویژه به عوامل اساسی آن نقش مهمی در کسب منافع مدنظر هر سازمانی خواهد داشت.

موضوع لجستیک بعنوان یکی از ارکان اصلی زنجیره تامین، اهمیت بسزایی در کاهش هزینه ها و افزایش سود آوری خواهد داشت. مباحث مربوط به لجستيك در داخل و خارج سازمان (لجستيك درون و برون بنگاهی) يكی از شاخص های تاثير گذار و حياتی در هر سازمانی محسوب می‌گردد كه اگر به شكل مناسب و صحيح مديريت گردد نقش غير قابل انكاری در افزايش بازدهی و بهبود عملکرد شرکت ها خواهد داشت.
می توان گفت انبار و حمل و نقل بعنوان دو محور اصلی لجستیک سهم بزرگی در مدیریت بهینه زنجیره تامین داشته و لازم است تا بطور اختصاصی مورد توجه قرار گیرند.

در این مقاله سعی می گردد با تمرکز بر روی مقوله انبار، اهمیت آن در سازمان و ابعاد مختلف این موضوع مورد بررسی قرار گیرد.

انبار و موضوعات پیرامون آن، کم و بیش در هر سازمانی بعنوان یکی از دغدغه های اصلی جلب توجه می نماید.
هزینه های سرسام آور ساخت سوله، پیاده سازی زیرساخت های سخت افزاری و نرم افزاری مناسب و بکارگیری نیروی انسانی متخصص و ماهر تماما در زمره این نگرانی ها جای دارند.
اکثر شرکت های تولیدی و صنعتی، بازرگانی، پخش و شرکت های ارائه دهنده خدمات انبارداری، به انبار بعنوان یک عامل حیاتی در زنجیره تامین خود می نگرند و سعی در بهبود عملکرد آن دارند.

مقاله تاثیر انبارداری هوشمند بر صنایع و کسب و کارها را مطالعه کنید

در یک طبقه بندی کلی 4 رکن اساسی در هر انبار عبارتند از:

  • سیستم های قفسه بندی
  • ماشین های گذاشت و برداشت بار
  • ظروف مورد نیاز جهت کالاها و اقلام
  • نرم افزار مورد استفاده

البته به چهار عامل اساسی مذکور، موارد دیگری من جمله سیستم اعلام و اطفاء حریق، سیستم روشنایی، سیستم دوربین مدار بسته و سایر تجهیزات تکمیلی دیگر را نیز می توان اضافه نمود.
انتخاب صحیح و اصولی چهار رکن مورد اشاره، نقش اساسی و بسیار مهمی در بهبود عملکرد انبار و کاهش هزینه ها دارد.

به جرات می توان گفت چهار عامل مذکور نه تنها هزینه محسوب نمی گردند بلکه در صورت بکارگیری درست و منطقی آنها، در یک فرآیند بلند مدت به نوعی سرمایه گذاری به حساب می آیند.
نکته قابل توجه در رابطه با ارکان تشکیل دهنده انبار، ارتباط آنها با یکدیگر و حفظ یکپارچگی کل سیستم می باشد، بعبارت دیگر تنها در صورتی می توان از علمکرد بهینه انبار رضایت خاطر حاصل نمود که تمامی عوامل سخت افزاری و نرم افزاری استفاده شده در انبار در یک ساختار منسجم و یکپارچه تعریف شده و با یکدیگر در ارتباط باشند.

بعنوان مثال در صورتی که سیستم قفسه بندی انتخابی با ماشین مورد استفاده تناسب نداشته باشد، قطعا فرآیند عملیاتی انبار کارآمدی خود را از دست می دهد و یا اینکه پیاده سازی نرم افزار مختص انبار مانند سیستم مدیریت انبار یا WMS نیازمند بکارگیری روش های عملیاتی و فرآیندی درست در انبار با استفاده از زیرساخت های سخت افزاری مناسب می باشد.

انتخاب صحیح تجهیزات سخت افزاری مورد نیاز در انبار مانند سیستم های قفسه بندی، ماشین های گذاشت و برداشت بار و ظروف نگهداری در کنار تعریف صحیح فرآیندهای عملیاتی و استفاده از نرم افزار مناسب، مزایای بسیار زیادی جهت سازمان ها و شرکت ها فراهم می آورد که عمده ترین آنها عبارتند از:

  • استفاده بهینه از فضا و ظرفیت انبار
  • افزایش سرعت عملیاتی در انبار
  • کاهش خطاهای نیروی انسانی
  • کاهش ضایعات
  • مدیریت بروز و بهینه موجودی ها
  • یکپارچگی زنجیره تامین

در صورت استفاده مناسب از عوامل فوق الذکر در انبار و مدیریت صحیح فرآیندهای عملیاتی و اجرایی در انبار، می توان امیدوار بود که انبار نقش کلیدی خود را در زنجیره تامین سازمان به درستی ایفا نماید و تاثیر زیادی در بهبود شرایط سازمان و کاهش هزینه های لجستیکی داشته باشد.
در مقالات آتی، راجع به هر کدام از عوامل مذکور و نقش مهمی که در مدیریت زنجیره تامین و عملکرد انبار دارند، به تفصیل مطالبی عنوان می گردد، با اين اميد كه بتوان سهم كوچكی در اعتلای صنعت لجستیک و مقوله انبارداری در کشور عزیزمان ایران داشته باشیم.

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!