مصاحبه ماهنامه تجارت طلایی با آقای شاملو

حضورشرکت راک تهران در بیست و دومین نمایشگاه بین المللی صنایع کشاورزی، مواد غذایی، ماشین آلات و صنایع وابسته در تهران
بیست و دومین نمایشگاه بین المللی صنایع کشاورزی، مواد غذایی، ماشین آلات و صنایع وابسته تهران – خرداد ۹۴
خرداد ۱, ۱۳۹۴
راک تهران در سومین نمایشگاه تخصصی پوشاک ایران
سومین نمایشگاه تخصصی پوشاک ایران – شهریور ۹۴
شهریور ۱۰, ۱۳۹۴
نمایش همه
مصاحبه تجارت طلایی با آقای شاملو

مصاحبه اختصاصی ماهنامه تجارت طلایی:

 راک تهران، برند پیشرو در قفسه‌بندی و تجهیزات فروشگاهی

در همه فروشگاه‌ها، قفسه‌ها بیش از سایر اجزای فضای داخلی برای طبقه‌بندی یا در معرض دید گذاشتن اجناس مورد استفاده قرار می‌گیرند. اجناس از نظر اصول ارگونومی هم باید در دسترس مشتری باشند و هم به طور کامل در دیدرس او قرار بگیرند، بر این اساس وجود قفسه‌هایی مستحکم با کاربردهای متفاوت و متناسب با چیدمان فروشگاه ضروری به نظر می‌رسد. شرکت راک مشبک تهران طی 2 دهه فعالیت خود در زمینه مشاوره، طراحی، تولید و اجرای سیستم‌های قفسه‌بندی انبار و تجهیزات فروشگاهی با به‌کارگیری جدیدترین ماشین‌آلات توانسته است انواع مقاطع و محصولات به‌روز و منحصر‌به‌فرد قفسه‌بندی را ارائه کند. این شرکت با اتکا به نیروهای متخصص متعهد و با تجربه خود در پی برآورده‌سازی نیازهای مشتریان در بازارهای داخلی و خارجی است تا برای خود و صنعت قفسه‌بندی، افق روشن و رو به توسعه‌ای ترسیم کند. بر همین اساس با مدیر موفق و جوان این شرکت به گفت‌وگو نشستیم.

*لطفا بیوگرافی مختصری از خودتان ارائه دهید و بفرمایید ایده تاسیس شرکت راک تهران چگونه اجرایی شد؟

محمدرسول شاملو هستم و 10 مرداد 1354 در تهران متولد شدم. در دبیرستان البرز تحصیل کردم و به خاطر علاقه‌ام، در رشته مهندسی کشاورزی در دانشگاه گرایش دامپروری تحصیل کردم. بعد از فارغ‌التحصیلی با توجه به رشته‌ام به صورت تخصصی وارد حرفه مرغداری شدم و به تولید مرغ مادر روی آوردم که در همان سال‌های اولیه کار، جزو افراد مطرح در صنف مرغ مادر شدم. مدتی بعد به دلیل بیماری که به واسطه کار در مرغداری گریبان‌گیرم شد به دستور پزشکان از این حرفه کناره‌گیری کردم اما تحصیلاتم را در رشته مدیریت صنعتی ادامه دادم. به صورت اتفاقی با توجه به علاقه‌ام به صنعت، وارد صنعت شدم و به پیشنهاد یکی از آشنایان که در گروه خود لوازم اداری و فلزی تولید می‌کردند به آن گروه ورود پیدا کردم و جای تولید لوازم قفسه‌بندی فروشگاهی و انبار را در این گروه خالی دیدم، بنابراین برای تکمیل این گروه به این حرفه روی آوردم. در گام‌های اول، کارگاهی را تجهیز کرده و با حداقل امکانات شروع به کار کردیم و حسن‌آباد را برای تامین نیازهای مشتریان‌ خود انتخاب کردیم. از همان ابتدا با نگاه بین‌المللی سعی کردیم در کنار گسترش کار، ارتباطات خود را نیز گسترش دهیم و ماحصل این تلاش‌ها ارتباطاتی بودکه با شرکت‌های ترکیه‌ای، چینی و ایتالیایی به وجود آمد. با گسترش ارتباطات و واردات یک سری از اقلام با توجه به نیاز روزافزون بازار ایران، به این باور رسیدیم که خود نیز می‌توانیم تولیدکننده باشیم که نیاز این تولید، وارد کردن یک سری ماشین‌آلات مدرن بود. به مرور ماشین‌آلات را سفارش دادیم و تولید را آغاز کردیم. در سفارش دادن ماشین‌ها و پروسه تولید نیز رویکردمان وارد کردن ماشین‌آلاتی متفاوت با آنچه که در ایران ساخته می‌شد، بود. برای تحقق این خواسته از متخصصان بی‌شماری کمک گرفتیم؛ آنها قطعاتی را که 30 یا 40 سال پیش ساخته شده بود آنالیز کردند، تغییر دادند و در آخر ماشین‌آلاتی را سفارش دادیم که قطعاتی را منحصرا برای شرکت خودمان تولید کند. این قطعات در ایران منحصربه‌فرد است، یعنی مقاطعی تعریف شده که اگر در حال حاضر در کل دنیا آنها را نشان دهید خواهند گفت متعلق به شرکت راک تهران است. بر اساس آنچه که ما تولید کردیم، صرفه‌جویی هنگفتی در میزان مصرف ورقه‌های آهنی صورت گرفت. اگر سابق بر این یک انبار با 100 تن آهن تجهیز و قفسه‌بندی می‌شد، با قطعات شرکت ما، با همان استحکام و با همان ظرفیت و کیفیت، 80 تن آهن مصرف می‌شود، یعنی 20 تن کاهش در هزینه و مواد اولیه. بعد از آن در بحث ذخیره انرژی، ذخیره هزینه‌های کارگری و ... هم منتفع شدیم.

*شرکت راک تهران در شهرک صنعتی نصیرآباد کارخانه‌ای را احداث کرده است. لطفا در خصوص روند راه‌اندازی و ظرفیت و نوع ماشین‌آلات این کارخانه توضیحاتی ارائه بفرمایید.

سال 89، زمینی را از طرف وزارت صنایع در شهرک صنعتی نصیرآباد خریدیم و شروع به ساخت کردیم و سال 93 تجهیز کارخانه به اتمام رسید. تمام ماشین‌آلات این کارخانه به‌روز و مطابق با استانداردهای جهانی هستند و این ماشین‌آلات از ترکیه و چین وارد شده‌اند. در این کارخانه بیش از 100 نفر مشغول فعالیت هستند و در حال حاضر ظرفیت کارخانه تولید کالا از 5000 تن ورق آهنی است که این میزان می‌تواند 5 برابر هم شود. به طور کلی بیش از 150 نفر به صورت مستقیم در کارخانه و فروشگاه‌ها اشتغال دارند و بیش از 300 فرصت شغلی غیر‌مستقیم نیز ایجاد شده است.

*تعدادی از مشتریان خود را نام ببرید.

در بخش قفسه‌بندی انبار، خیلی از صنایع مشتریان ما هستند که برخی از آنها عبارتند از انبارهای شرکت‌های وابسته به نفت و گاز در عسلویه و تهران، ایران‌خودرو، سایپا و شرکت‌های وابسته، صنایع دارویی مثل داروسازی فارابی، داروسازی سها، محیا‌دارو، پخش رازی، توسعه صنعتی بهشهر، نان قدس رضوی، مینو، سن‌ایچ و ... در بخش فروشگاه‌های زنجیره‌ای نیز هایپراستار، رفاه، جانبو، افق کوروش، شهروند و ... از مشتریان ما هستند.

*راک تهران چه تعداد نمایندگی دارد؟

در ایران در شهرهای مختلف نمایندگی‌های گوناگونی داریم که حدود 30درصد محصولات ما را به فروش می‌رسانند، 30درصد محصولات هم در 4 فروشگاه تهران به فروش می‌رسند و 40درصد دیگر هم توسط دفتر مرکزی و پروژه‌هایی که به ما معرفی می‌شوند، فروخته می‌شوند.

*راک تهران به صادرات هم می‌اندیشد؟ در این زمینه چه اقداماتی کرده‌اید؟

اعتقاد من بر این است که اگر قرار است محصولی را تولید کنیم که به درد این مملکت بخورد، اول باید به درد همه دنیا بخورد؛ اگر بازارهای دنیا کالای ما را قبول کردند، آن وقت بازارهای ایران لایق این کالا هستند. چرا باید کالایی را تولید کنیم که فقط مصرف داخلی داشته باشد و مصرف‌کنندگان مجبور به خرید باشند؟! در حال حاضر کالاهای ما به کشورهای آذربایجان، گرجستان، ارمنستان، عراق، کویت و قطر صادر می‌شود و مذاکراتی هم با شرکت‌های عمانی داشته‌ایم. مدتی پیش از مجموعه انبارهای زنجیره‌ای در ترکمنستان بازدید کرده‌ایم و قرار است با وجود این‌که رقبای روسی و ترکیه‌ای داریم با ما کار کنند، چون با مقاطعی که به آنها نشان دادیم و بازدید نمایندگان آنها از کارخانه ما، توانایی ما برایشان مسجل و قرار بر همکاری با آنها شده است.

*مزیت رقابتی شما نسبت یه سایر رقبایتان چیست؟

شاید بتوان گفت در راستای گسترش و توسعه‌ای که داشته‌ایم همکاران ما در یک جهت گسترش یافته‌اند. کار ما به صورت تخصصی قفسه‌بندی است اما این قفسه‌بندی انواع و اقسام دارد و به 2 گروه کلی تقسیم می‌شود: قفسه‌بندی انبار و قفسه‌بندی فروشگاهی. متاسفانه تمام شرکت‌هایی که در ایران کار می‌کردند یا فقط قفسه‌بندی انبار کار کرده بودند یا فروشگاهی و ما تنها شرکتی هستیم که تا الان هر 2بخش انبار و فروشگاهی را با هم پیش برده‌ایم. متاسفانه در بخش فروشگاهی خیلی عقب بودیم و تا همین 3 یا 4 سال پیش عملا هیچ تجهیزاتی برای فروشگاه‌های زنجیره‌ای نداشتیم و فروشگاه‌های زنجیره‌ای ایران، یا تجهیزاتشان را وارد می‌کردند یا از همان تجهیزات غیراستاندارد استفاده می‌کردند ولی در حال حاضر مفتخرم بگویم ما متصدی ملزومات هایپراستار و کارفور در ایران هستیم و تا الان چند فروشگاه را تجهیز کردیم و در حال به‌روز کردن تمام فروشگاه‌هایی که با اجناس ترکیه‌ای تجهیز کرده بودند هستند که آن هم با تجهیزات ما صورت می‌گیرد. این بدان معناست که تجهیزات ما استاندارد مورد نظر مدیران سخت‌گیر خارجی هایپراستار را دارا می‌باشد. در بحث انبار هم ما سعی کرده‌ایم به‌روز باشیم. مقاطعی که در قفسه‌بندی انبارها به کار می‌رود منحصربه‌فرد است و مدعی هستیم کسی در ایران این مقاطع را ندارد. در کنار قفسه‌بندی فروشگاهی، ما بحث تجهیز فروشگاهی را هم داریم که تجهیزات فروشگاهی، گسترش زیادی دارد. ملزومات فروشگاهی عبارتند از میزهای صندوق و چک اوت، کالسکه‌ها و سبدهای خرید و ... که در این زمینه هم فعالیت‌های زیادی داریم. مقاطع منحصربه‌فرد، قیمت مناسب کالا، خدماتی که به مشتریان ارائه می‌دهیم و سرعت انجام کار، وجه تمایز ما از دیگر رقباست. کاری که دوستان ما در مدت یک ماه انجام می‌دادند ما یک شبه به پایان رساندیم. این زمان‌ها خیلی اغراق‌آمیز است اما این سرعت انجام پروژه به امضای ما بدل شده و برند راک تهران دومین برند این صنعت در ایران است و در تولید تجهیزات فروشگاهی اولین برند هستیم و به جرأت می‌توانم بگویم هدفمان این است که این صنعت را به خارج از مرزهای ایران هم ببریم.

*چگونه خود را تبلیغ و بازاریابی کردید؟

بهترین تبلیغ برای ما محصولمان است؛ در ابتدا هر چقدر محصولات ما توزیع و در صنایع مختلف استفاده شد از طریق همان صنایع مشتریان ما بیشتر شدند. ما از سال 83 در نمایشگاه‌های مرتبط شرکت کردیم و از طریق شرکت در نمایشگاه‌ها هم شناخته شدیم هم ایرادات کارمان گرفته شد. در نهایت با رفع ایرادات، کار ما تبلیغ خودمان شد و مشتریان ما که تجربه خرید از دیگر شرکت‌ها را داشتند با دیدن طراحی منحصربه‌فرد ما جذب این شرکت شدند.

*مهم‌ترین ضعف قفسه‌بندی فروشگاهی در ایران چیست؟

ایرادی که بر سیستم فروشگاه‌داری ایران وارد است، تغییر مدیریت‌های زیادی است که در فروشگاه‌ها اعمال می‌شود. در فروشگاه‌ها، هر مدیری که می‌آید سلایق خودش را دارد و متاسفانه وقتی فروشگاه‌ها به بحث بهره‌برداری می‌رسند برای تجهیز و قفسه‌بندی پلان مشخصی را نمی‌چینند و در هر مقطعی از یک شرکت خرید می‌کنند. معیارهای مختلف مدیران برای خرید و تجهیز فروشگاه سبب شده مشتریان ایرانی وقتی وارد فروشگاه می‌شوند انواع و اقسام تجهیزات را در کنار هم ‌ببینند؛ انواع سبدهای خرید با شکل‌های ناهمگون، انواع قفسه‌ها از شرکت‌های مختلف و ... . در فروشگاه‌های زنجیره‌ای دنیا اگر چشم مشتری را ببندند و در داخل فروشگاه در هر کشوری باز کنند از نوع چیدمان و تجهیزات تشخیص خواهد داد که مثلا این فروشگاه تسکو است یا مترو ولی متاسفانه این همگونی در فروشگاه‌های ایران اجرا نمی‌شود. اخیرا هایپراستار شاید تنها فروشگاهی باشد که با حساسیت این موضوع را دنبال می‌کند و فروشگاه‌هایش پلتفرم یکسان دارند. بنابراین لازم است ما در بحث دانش فروشگاهی نیز کار کنیم که متاسفانه کار نشده و در این زمینه متخصص نداریم. صنعت فروشگاه‌داری یک صنعت وارداتی است که ما فقط شکل آن را وارد کردیم ولی در محتوا و دانش اداره کردن آن ضعف داریم.

*آیا قفسه‌ها متناسب با نیاز مشتریان ساخته می‌شوند یا از قبل ساخته شده و ارائه می‌شوند؟

ساختار قفسه‌ها استاندارد و مشخص است ولی دیزاین آنها با هم متفاوت است. در بحث انبار، شرکت ما یک دیزاین دارد که آن را ارائه می‌کنیم چون در بحث انبار حساسیت زیادی روی دیزاین وجود ندارد. آن‌چه که مهم است استحکام، ماندگاری و قیمت است اما در فروشگاه‌ها، زیبایی و تنوع مطرح است. یک استانداردهایی هست که می‌گوید هر 10 سال یک‌بار باید دیزاین فروشگاه تغییر کند و کل وسایل دور ریخته شود. ما در بحث فروشگاه تا الان 3 تا 4 دیزاین مختلف را به مشتریان ارائه می‌دهیم تا مشتریان حق انتخاب داشته باشند. بسته به فضای فروشگاهی، محصولاتمان را به چند بخش تقسیم کرده‌ایم؛ محصولات اکونومی برای فروشگاه‌های کوچک و محصولات نرمال و محصولات سنگین برای فروشگاه‌های بزرگ مثل هایپراستار. در عین حال این3 تیپ هر کدام 4 مدل را به خود اختصاص داده‌اند که 2 مدل از آنها الگو گرفته از شرکت‌های خارجی و 2 تای دیگر انحصاری خودمان هستند. ما می‌توانیم برای هر کدام از فروشگاه‌ها دیزاین منحصربه‌فرد آن فروشگاه را به مشتری ارائه بدهیم. در عین حال علاوه بر این‌که متناسب با خواست مهندسین فروش هر فروشگاهی نوع خاصی از دیزاین را ارائه می‌دهیم براساس تجربه چندین ساله، متخصصان ما به آنها مشاوره هم می‌دهند تا بهترین طراحی قفسه‌بندی برای فروشگاه‌ها انتخاب شود. همچنین در تجهیزاتی که ما ارائه نمی‌دهیم، تولیدکنندگان معتبر و خوب را به مشتریان معرفی می‌کنیم‌.

*مواد اولیه تولیدات راک تهران از کجا تهیه می‌شود و چه مشکلاتی در این زمینه وجود دارد؟

در بحث مواد اولیه چون مهم‌ترین ماده اولیه صنف ما آهن است ایران و شرکت فولاد مبارکه بهترین ورق‌های آهنی را تولید می‌کند. بنابراین عمدتا مواد اولیه را از ایران وارد می‌کنیم اما چون توزیع فولاد مبارکه خیلی خوب نیست گاهی اوقات به دلیل کمبود ورق آهن، مجبوریم از انواع ورق‌های روسی، ژاپنی، اوکراینی و ... استفاده کنیم. در بحث رنگ هم شرکت‌های خوبی در ایران هستند که از آنها استفاده می‌کنیم. در کل سعی می‌کنیم مواد اولیه مرغوب را از کشور خودمان تهیه کنیم تا قیمت محصولاتمان نیز مناسب باشد.

*راک تهران چه خدمات پس از فروشی را ارائه می‌دهد؟

یکی از مسائلی که در حرفه ما برای مشتری مهم است ماندگاری تجهیزکنندگان است. متاسفانه در مدتی که من وارد این حرفه شده‌ام شرکت‌های زیادی آمده‌اند و رفته‌اند و اگر مسئله‌ای پیش آمده دیگر آن تامین‌کننده نبوده که مشتری را پشتیبانی کند. ما از زمانی که وارد این حرفه شدیم تا الان بحث خدمات پس از فروش را داشته‌ایم و همین الان هم اگر مسئله‌ای پیش بیاید افراد گروهمان را می‌فرستیم تا مشکل را حل کنند. ارتباط خود را با مشتریان حفظ کرده‌ایم و پیگیر هستیم که اگر مشکل یا مسئله‌ای حتی بعد از گارانتی به وجود آمد آن را حل کنیم. نمونه آن، این‌که ضمن مکاتبه‌ای با یکی از مشتریان اعلام آمادگی کرده‌ایم تا به صورت داوطلبانه و رایگان ایرادات قفسه‌های کل فروشگاه را برطرف کنیم.

*اساسا عمر سازه‌های راک تهران چقدر است؟

آنچه ما برای محصولات خود در نظر گرفته‌ایم این است که استحکام و عمر سازه به اندازه عمر ساختمان مجموعه باشد. در بخش انبار اگر تغییر کاربری به وجود نیاید سازه‌ها هر اندازه که ساختمان عمر کند، عمر می‌کنند اما در فروشگاه‌ها سلیقه و پیش رفتن با مد روز دنیا سبب می‌شود حتی اگر سازه‌ها دست نخورده و نو باقی مانده باشند پس از 10 سال متناسب با نیاز و سلایق جامعه تغییر کنند.

*برنامه‌های آتی شرکت شما چیست؟

برنامه شرکت ما ادامه روند گذشته است اما چشم‌اندازمان بازارهای خارجی است. من تلاش می‌کنم تا 5 سال آینده تمام محصولات ما صادر کردنی باشند؛ این بدان معنا نیست که داخل را تغذیه نکنیم منظورم این است که همه محصولات ما قابل صادر کردن باشند و بتوانیم آنها را صادر کنیم و کالای قابل صادر شدن را به مشتری ایرانی بدهیم. برای این کار در آینده طرح توسعه خواهیم داشت و کارخانه را تجهیز خواهیم کرد.

*سخن پایانی

در ایران فکر نو و خلاقانه وجود دارد، نیروی متخصص و ماشین‌آلات هم هست ولی یک سری کمبودهایی هم وجود دارد که باید برطرف شود، مثلا این‌که حمایت‌های مادی و معنوی دولت یا بخش خصوصی قدرتمندتر برای اجرایی کردن این ایده‌ها وجود ندارد. اگر حمایت در بحث توسعه کارخانه‌ها و پس از آن در بحث سرمایه در گردش وجود داشته باشد ما چیزی از دیگر کشورها مثل ترکیه کم نداریم. نمی‌دانم آیا از کسی کمک بخواهیم یا نه؟ ما از کسی کمک نگرفتیم و روی پای خود ایستاده‌ایم اما حاضریم به همه کسانی که از ما کمک بخواهند، کمک کنیم.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

33 views